تبلیغات
وبلاگ آموزشی و اجتماعی ابتهاج - کسب افتخارات فیلم "جدایی نادر از سیمین"
شنبه 22 بهمن 1390

کسب افتخارات فیلم "جدایی نادر از سیمین"

   نوشته شده توسط: ابتهاج عبیدی    نوع مطلب :داونلود فلم ،

توفان افتخارات "جدایی نادر از سیمین" اصغر فرهادی، اندكی پس از دریافت 4 سیمرغ بلورین برای كارگردانی(اصغر فرهادی)، فیلمنامه(اصغر فرهادی)، فیلمبرداری(محمود کلاری) و صدابرداری(محمود سماک باشی) و جایزه منتخب تماشاگران و دیپلم افتخار بازیگر نقش مكمل برای شهاب حسینی و ساره بیات در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر، در اولین روز اسفند گذشته با دریافت جوایز خرس طلایی بهترین فیلم و خرس نقره ای برای مجموعه بازیگران مرد و زن آن در شصت و یكمین دوره جشنواره برلین برپا شد. استقبال تماشاگران پرشمار از این فیلم در ایران و كشورهای دیگر، بر ارزش های سینمایی آن مهر تایید زد و به شكسته شدن ركورد تعداد تماشاگران و فروش یك فیلم ایرانی در چند كشور اروپایی منجر شد.


 
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org




 
فیلم "جدایی نادر از سیمین" علاوه بر اینکه در ایران مورد توجه تماشاگران قرار گرفت در اکران خود در آمریکا و اروپا نیز با استقبال خوبی مواجه شد و این نشان می دهد که آقای فرهادی در انتقال پیام خود به مردم، فارغ از زبان و ملیت آنها موفق بوده است. جشنواره های مختلف نیز با اعطای جوایز به این فیلم بر اعتبارش افزودند و با نزدیك شدن فصل اهدای جوایز در پاییز و ابتدای زمستان امسال، تعداد نامزدی ها و جایزه هایی كه "جدایی نادر از سیمین" دریافت كرد، مدام بیشتر شد: بهترین فیلم مستقل خارجی در جوایز فیلم مستقل بریتانیا، برنده جایزه بهترین فیلم و نامزد جوایز بهترین كارگردانی، بازیگری و فیلمنامه در جشنواره آسیاپاسیفیك، برنده جایزه بهترین فیلم خارجی و نامزد بهترین فیلمنامه اورژینال انجمن منتقدان فیلم شیكاگو، نامزد جوایز بهترین فیلم سال، بهترین كارگردانی سال، بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان سال، فیلمنامه سال و بازیگر زن نقش مكمل سال از سوی انجمن منتقدان فیلم لندن، برنده جایزه بهترین فیلمنامه منتقدان فیلم لس آنجلس، بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان انجمن منتقدان فیلم نیویورك، بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان انجمن ملی منتقدان آمریكا، بهترین فیلم جشنواره سیدنی، برنده جایزه بزرگ بهترین فیلم جشنواره ایروان، برنده جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان و نامزد جایزه بهترین فیلمنامه انجمن منتقدان آنلاین، نامزد جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان منتقدان تورنتو، نامزد جایزه بهترین فیلم بین المللی از جوایز اسپیریت، برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه جشنواره دوربان، برنده جایزه پرطرفدارترین فیلم بلند جشنواره ملبورن، برنده طوطی نقره ای بهترین كارگردانی جشنواره بین المللی فیلم هندوستان، برنده جایزه تماشاگران جشنواره فوكواوكا و جوایزی دیگر از جشنواره های اسلو، سن سباستین، ریگا و پولا.


 
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


 
برای این درام به ظاهر ساده اما در باطن پیچیده درباره تنگناهای اخلاقی یك جامعه و یك دوران كه مضمون ماهیت دروغ و صداقت را در بافتی غنی و پرداختی دقیق از شخصیت های خوب ساخته شده و درست بازی شده دنبال می كند، هنوز جاهایی خالی در میان جوایز اسم و رسم دارتر و پرطرفدارتر به چشم می خورد؛ چراکه این فیلم به تازگی نامزد دریافت جایزه بفتا در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی نیز شده است كه اسامی نهایی نامزدهایش دو روز بعد از نتایج گلدن گلوب اعلام می شود. حلقه منتقدان لندن، آمریکا، کانادا، ونکوور، لس آنجلس و نیویورک هم این فیلم را به عنوان بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان خود برگزیده اند.


 
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
اصغر فرهادی و آنجلینا جولی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
پیمان معادی (بازیگر نقش نادر) و جودی فاستر پس از مراسم اهدای جوایز


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گام های فیلم"جدایی نادر از سیمین" در راه اسکار

اکران عمومی این فیلم در سینماهای آمریکا از دو هفته پیش آغاز شده بود. لیلا حاتمی، پیمان معادی، شهاب حسینی، ساره بیات، سارینا فرهادی، بابک کریمی و مریلا زارعی در فیلم "جدایی نادر از سیمین" ایفای نقش کرده اند. "جدایی نادر از سیمین" که لیلی حاتمی و پیمان معادی بازیگران نقش اول زن و مرد آن هستند، همچنین برای شرکت در هشتاد و چهارمین دوره مراسم اسکار، به عنوان نماینده سینمای ایران در این آکادمی انتخاب شده است.


 
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


 
اگر این فیلم به جمع ۵ فیلم منتخب بخش خارجی اسکار راه پیدا کند، نخستین نامزد ایران برای دریافت این جایزه پس از فیلم سینمایی "بچه های آسمان" به کارگردانی مجید مجیدی خواهد بود که در سال ۱۹۹۹برای دریافت جایزه اسکار نامزد شد.

سینمای ایران در سال ۱۳۵۶، یعنی ۳۴ سال پیش توانست با معرفی دایره مینا به کارگردانی داریوش مهرجویی برای حضور در اسکار در حد و اندازه های جهانی و یک جشنواره بزرگ بین المللی عرض اندام کند. شاید بتوان عنوان درخشان ترین سال حضور ایران در اسکار را به ۱۳۷۷ اطلاق کرد که فیلم "بچه های آسمان" به کارگردانی مجید مجیدی به ورطه رقابت با "زندگی زیباست" روبرتو بنینی افتاد و از ادامه راه باز ماند.

تاکنون فیلم های دایره مینا، زیر درختان زیتون، بادکنک سفید، گبه، بچه های آسمان، رنگ خدا، زمانی برای مستی اسبها، باران، من ترانه ۱۵ سال دارم، نفس عمیق، لاک پشت ها پرواز می کنند، خیلی دور خیلی نزدیک، کافه ترانزیت، میم مثل مادر، آواز گنجشک ها، درباره الی و بدرود بغداد از ایران راهی اسکار شده اند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

"جدایی نادر از سیمین" نامزد جوایز فیلم آسیا ۲۰۱۲ شد


 
به گزارش ایسنا، برگزارکنندگان ششمین دوره جوایز فیلم آسیا در روز گذشته، فهرست نامزدهای جوایز سال ۲۰۱۲ را در حالی اعلام کرد که فیلم "جدایی نادر از سیمین" در پنج بخش نامزد است. این فیلم که به تازگی جایزه بهترین فیلم خارجی را از جوایز گلدن گلوب آمریکا دریافت کرده نامزد جایزه بهترین فیلم، کارگردانی، فیلم‌نامه، بهترین بازیگر زن (لیلا حاتمی) و بهترین تدوین (هایده صفی‌یاری) شده است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

واکنش ها نسبت به اهدای جایزه گلدن گلوب به اصغر فرهادی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net
اصغر فرهادی و پیمان معادی (بازیگر نقش نادر)


- دست اندرکاران سینمای ایران و تشکل های مرتبط در روز دوشنبه ۲۶ دی ماه موفقیت فیلم "جدایی نادر از سیمین" را مایه افتخار و خوشحالی دانستند.

- عباس کیارستمی کارگردان ایرانی در گفتگو با آسوشیتدپرس دریافت این جایزه را موفقیتی بی‌نظیر خواند و گفت که امیدوار است این موفقیت روحیه جامعه هنرمندان ایران را پس از انحلال خانه سینما توسط دولت ایران، بهبود ببخشد.

- امیر اسفندیاری، مدیر بخش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی ضمن تبریک این موفقیت گفت که امیدوار است این فیلم بتواند اسکار را هم به مجموعه جوایز سینمای ایران اضافه کند. او این موفقیت را در دریافت جایزه اسکار موثر دانست و گفت که مطمئن است این جایزه "خیر و برکت" زیادی برای سینمای ایران به همراه خواهد داشت.

- انجمن بازیگران هم این موفقیت را با انتشار پیامی تبریک گفته و ابراز خوشحالی کرده است.

- سینمای ما : اصغر فرهادی جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی زبان را از شصت و نهمین مراسم گلدن گلوب دریافت كرد و سینمای ایران و دوست‌داران همیشگی این سینمای دوست‌داشتنی را غرق شادی كرد. بی‌تردید این جایزه در كنار نخل طلای عباس كیارستمی برای "طعم گیلاس"، مهم‌ترین افتخار جهانی سینمای ایران در طول تاریخ حیاتش است. امروز روزِ جشن سینمای ایران است و در جشن فقط باید شادی كرد.

- بهرام عظیمی درباره جوایز سینمایی اصغر فرهادی و "جدایی نادر از سیمین" نوشت: آن قدر کارش خوب است که آدم جرات نمی کند بهش حسودی کند!

- محمد خزاعی هم موفقیت "جدایی نادر از سیمین" و اصغر فرهادی در مراسم گلدن گلوب را تبریک گفت: به امید افتخارهای بیشتر برای مردمی که از آن‌ها یاد کردی و صلح و شهادتشان ماندگار تاریخ است.

- پوران درخشنده کارگردان مطرح سینمای ایران با بیان اینکه دریافت جایزه گلدن گلوب مهمنرین خبری بود که شنیدم و به نظرم دریافت این جایزه جای افتخار بسیاری دارد، اضافه کرد: دریافت جایزه گلدن گلوب توسط فیلم "جدایی نادر از سیمین" با توجه به مسائلی که سینمای ایران دارد دارای اهمیت بسیاری است. او در ادامه افزود: من دریافت این جایزه را به اهالی سینمای ایران تبریک میگویم.

- علیرغم بایکوت خبری صداوسیما در بخش های مختلف خبری، عادل فردوسی پور در برنامه زنده 90 بردن جایزه گلدن گلوب توسط فیلم "جدایی نادر از سیمین" را به اصغر فرهادی و مردم ایران تبریک گفت. بطوریکه میتوان گفت تبریک ویژه عادل فردوسی‌پور به اهالی سینما تنها واكنش رسانه ملی به این اتفاق مهم هنری بوده است.

- طی روزهای اخیر سیدمحمد خاتمی، بهمن فرمان آرا، احمد مسجد جامعی، انجمن منتقدین و شخصیتهای فرهنگی و هنری این موفقیت بزرگ را به فرهادی تبریک گفته اند.

- در همین حال روز گذشته سرانجام پس از سکوت وزیر ارشاد، معاون امور سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی موفقیت اصغر فرهادی را در جوایز گلدن گلوب به او تبریک گفت.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


فرج الله سلحشور :
"جدایی نادر از سیمین" به همراه تایید کنندگان آن برای ارسالش به اسکار به کشور و اسلام خیانت کرده اند و به نظر من و تمام ولایتمداران جایزه گلدن کلوب "جدایی نادر از سیمین" هیچ افتخاری برای کشور و ملت ما نیست بلکه یک خیانت بزرگ در حق ملت است !

در حالی که جامعه هنری و برجستگان فرهنگی کشور از موفقیت های بین المللی اصغر فرهادی احساس غرور می کنند، فرج الله سلحشور اینطور بیان کرده که تلویزیون كار درستی انجام داد كه گلدن گلوب را پوشش نداد ! مثال "جدایی نادر از سیمین" مثل جایزه به بهترین دزد است. برای ما پیروان رهبری جایزه "جدایی نادر از سیمین" هیچ افتخاری ندارد! کارگردان سریال حضرت یوسف گفت: جایزه گرفتن "جدایی نادر از سیمین" را برای ایران افتخار نمی دانم و معتقدم فرهادی یک فیلم متضاد با اعتقادات مردم وفرهنگ ایرانی ساخته است.

به گزارش اوج نیوز، فرج الله سلحشور درباره جایزه گرفتن فیلم "جدایی نادر از سیمین" در گلدن گلوب اظهار داشت: "جدایی نادر از سیمین" یک فیلم در ضدیت اعتقادات مردم و توهین به فرهنگ وخانواده در ایران است و برای همین نمیتوان گفت این فیلم برای ایران و ما افتخار آورده است. وی که پرونده اش به اتهام سرقت ادبی برای متن سریال حضرت یوسف هنوز باز است ادامه داد: مثلا اگر کسی دزد خوبی باشد و بانکی را بزند و بعد به او جایزه بهترین دزد را بدهند و یا اگر دکتری متخصص تولید قرص های روانگردان باشد و جایزه بگیرد آیا واقعا باید به آنها افتخار کرد؟ جدایی نادر از سیمین هم چنین نقشی را در گلدن کلوب ایفا کرد و برای ما پیرو رهبری ها کسب این جایزه هیچ افتخاری ندارد.

سلحشور در پاسخ به این موضوع که این فیلم را خود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این جشنواره ها فرستاده اند پاسخ داد: مسئولان وزارت ارشاد به ایران وفرهنگ ایران خیانت کردند و به نظر من رسانه ملی کار درستی انجام داد که این موضوع را پوشش خبری نداد. فراموش نکنیم که رهبری می گویند که به جایزه هایی که در خارج به ما داده می شود دلخوش نباشید، اما اگر معیار ما مردم، هنرمندان و یکسری جریان ساز هستند که موضوع فرق می کند و در اینصورت باید ۲۶دی ماه را هر سال جشن بگیریم.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

راز خنده های اصغر فرهادی به حرکت بی شرمانه خانم بازیگر !


 
باشگاه خبرنگاران: حضور فیلم "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی که به سیاه نمایی جامعه ایران می پردازد، در جشنواره گلدن گلوب، حاشیه های تاسف برانگیزی توسط کارگردانش ایجاد کرده که باعث جریحه دار شدن احساسات قشر سینما دوست و فرهنگی کشورمان شده است.

پس از ماجرای دست دادن آقای فرهادی با یک زن در جشن شب قبل مراسم که با عکس العمل برخی رسانه ها همراه شد، امید آن بود که جناب فرهادی بعنوان نماینده کشورمان با رعایت عرف جامعه اسلامی، رفتارهای خود را اصلاح کند که با انتشار عکس و فیلم روز مراسم این امید به ناامیدی گرایید!


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


همانطور که در عکسها مشهود است جودی فاستر بازیگر منحرف که سابقه بازی در فیلمهای مستهجن هالیودیش زبانزد عام و خاص است با حرکتی که مخصوص طیف خاصی از منحرفین اخلاقی است سعی در جلب توجه دارد که متاسفانه با نگاه و رفتار تایید کننده کارگردانی که قرار است آبروی کشور اسلامی مان در مجامع بین المللی باشد روبروست.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

انتقاد خبرگزاری فارس از دست دادن فرهادی با آنجلینا جولی


خبرگزاری فارس در این باره نوشت:
پس از انتشار اخبار دریافت جایزه فرهادی در انجمن منتقدان آمریکایی، عکس‌های او هنگام دست دادن با "آنجلینا جولی" سوژه رسانه‌های مختلف شد. فرهادی با این اقدام - که البته در گذشته هم در جشنواره فیلم برلین صورت گرفته بود - نشان داد چیزی از عرف دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران نمی‌داند و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم این روابط را به او یاد نداده‌اند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


به هر حال "جدایی نادر از سیمین" نماینده رسمی سینمای ایران در اسکار محسوب می‌شود و می‌بایست نمایندگان کشورمان حتی اگر خود پایبند به مسائل شرعی نیستند، عرف پذیرفته دیپلماتیک کشور را رعایت کنند. مشخص نیست چرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قبال موضوعاتی این‌چنین اصلا موضع‌گیری نمی‌کند، انگار که اصلا چیزی ندیده است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


برچسب ها: فیلم ،